Охирги янгиланиш:  17 Июн 2020 16:32
Банк ва молия соҳалари кескин ривожланаётган ҳозирги кунда аҳоли учун молиявий ва ҳуқуқий саводхонлик даражаларини янада ошириш уларни мавжуд имкониятлардан оқилона фойдаланишларига замин яратади.
Даставвал истеъмолчилар шуни ёдда сақлашлари керакки, улар ўзларига мақул келган банк ва банк хизматларини эркин танлаш ҳуқуқига эгадирлар. Бироқ, ҳар бир истеъмолчи банкка боришидан олдин қуйидагиларни билиши фойдали ҳисобланади:
1. Мақсадни аниқлаш
Даставвал сиз банкка нима мақсадда боришингизни аниқ билишингиз керак.
2. Банк хизматларини аниқлаш, таққослаш ва таҳлил қилиш
Ушбу босқич сизга вақтингизни тежашга ёрдам беради. Мисол учун, агар сиз банкка кредит олиш ёки омонат қўйиш учун бормоқчи бўлсангиз, сиз масофадан туриб ҳар бир банкнинг интернет тармоғидаги веб саҳифасига кириб фоиз ставкаларини ва шартларни таҳлил қилиб энг мақбул банкни танлашингиз мумкин.
Шунингдек, сиз банкнинг веб саҳифасида жойлаштирилган Call-марказ рақамлари орқали барча банк хизматлари тўғрисида батафсил маълумот олишингиз мумкин. Бу эса сизни нафақат ҳар бир банкка бориб вақтингизни кетказишдан сақлайди, балки банкка бормасдан ҳам кредит олишингиз, омонат қўйишингиз ёки бошқа банк хизматларидан фойдаланишингизга ёрдам бериши мумкин.
3. Иш тартибини аниқлаш
Банкка боришдан аввал банкнинг иш тартиби билан албатта танишиб чиқиш лозим, акс ҳолда истеъмолчи тушлик вақтида ёки иш вақти тугаганда келиб ўзининг қимматли вақтини йўқотади.
4. Оператор билан уланиш ва керакли хужжатларни олиш
Истеъмолчи банкка боришидан аввал шахсини тасдиқловчи ҳужжатлардан бирини ўзлари билан олишлари шарт, ҳамда оператор билан уланиб қўшимча ҳужжатлар ҳақида маълумот олишлари мумкин.
Истеъмолчи қуйидаги ҳуқуқларга эга:
• Истеъмолчи банкка борганида банк томонидан кўрсатиладиган барча хизматлар тўғрисида тўлиқ ва тўғри маълумотлар олиш ҳуқуқига эга.
• Банк билан тузиладиган шартномалар матни истеъмолчилар танловига кўра давлат ёки рус тилида тузилиши мумкин. Шунга кўра, истеъмолчи ўзига матни қулай тилда тузилган шартномани олишга ҳақли.
• Ҳар бир истеъмолчи банк хизматларини кўрсатиш тўғрисидаги шартномани (кредит, депозит, лизинг, банк карталари ва бошқалар бўйича) имзо қўймасдан туриб ўзи билан танишиб чиқиши учун олиб кетишга ҳақли. Бу эса уларга тузиладиган шартнома юзасидан бемалол оилавий қарор қилишларига ёрдам беради.
• Бундан ташқари истеъмолчи банк хизматлари тўғрисида лўнда, оддий ва равон тилда баён этилган маълумотларни давлат ёки рус тилларида олиш ҳуқуқига эга.

Последнее обновление:  17 июн 2020 16:02
В сегодняшнем быстро развивающемся банковском и финансовом секторе дальнейшее повышение уровня финансовой и правовой грамотности населения позволит им разумно использовать имеющиеся возможности.
Прежде всего, потребители должны знать, что они имеют право свободно выбирать банк и банковские услуги. Однако прежде чем идти в банк, каждому потребителю полезно знать следующее:
1. Определить цель
Для начала нужно точно знать, для чего вы идете в банк.
2. Определить, сравнить и проанализировать банковские услуги
59Этот этап поможет вам сэкономить время. Например, если вы хотите пойти в банк, чтобы взять кредит или внести депозит, вы можете удаленно зайти на сайт каждого банка в интернете и выбрать наиболее подходящий банк, проанализировав процентные ставки и условия.
Вы также можете получить подробную информацию обо всех банковских услугах через номера Call-центра, размещенные на сайте банка.
Это не только сэкономит ваше время на посещение каждого банка, но и поможет вам получить кредит, внести депозит или воспользоваться другими банковскими услугами, не обращаясь в банк.
3. Определить порядок работы
Прежде чем идти в банк, необходимо обязательно ознакомиться с рабочим порядком банка, иначе потребитель придет в обеденное время или когда рабочее время закончится и потеряет свое драгоценное время.
4. Связаться с оператором и получить необходимые документы
Прежде чем обратиться в банк, потребитель должен обязательно взять с собой один из документов, подтверждающих его личность, а также связаться с оператором и получить информацию о дополнительных документах.
Потребитель имеет следующие права:
• Потребитель имеет право на получение полной и достоверной информации обо всех услугах, предоставляемых банком, когда он обращается в банк.
• Текст договоров с банком может быть составлен на государственном или русском языке по выбору потребителей. Поэтому потребитель имеет право получить текст договора на удобном для него языке.
• Каждый потребитель имеет право не подписывая договор на оказание банковских услуг (по кредиту, депозиту, лизингу, банковским картам и др.) забрать его, чтобы ознакомиться самому. Это дает им возможность принять комфортное семейное решение о заключении контракта.
• Кроме того, потребитель может получить информацию о банковских услугах, написанную лаконично и просто на государственном или русском языках.