Oxirgi yangilanish:  17 Iyun 2020 16:31
Bank va moliya sohalari keskin rivojlanayotgan hozirgi kunda aholi uchun moliyaviy va huquqiy savodxonlik darajalarini yanada oshirish ularni mavjud imkoniyatlardan oqilona foydalanishlariga zamin yaratadi.
Dastavval iste'molchilar shuni yodda saqlashlari kerakki, ular o‘zlariga maqul kelgan bank va bank xizmatlarini erkin tanlash huquqiga egadirlar. Biroq, har bir iste'molchi bankka borishidan oldin quyidagilarni bilishi foydali hisoblanadi:
1. Maqsadni aniqlash
Dastavval siz bankka nima maqsadda borishingizni aniq bilishingiz kerak.
2. Bank xizmatlarini aniqlash, taqqoslash va tahlil qilish
Ushbu bosqich sizga vaqtingizni tejashga yordam beradi. Misol uchun, agar siz bankka kredit olish yoki omonat qo‘yish uchun bormoqchi bo‘lsangiz, siz masofadan turib har bir bankning internet tarmog‘idagi veb sahifasiga kirib foiz stavkalarini va shartlarni tahlil qilib eng maqbul bankni tanlashingiz mumkin.
Shuningdek, siz bankning veb sahifasida joylashtirilgan Call-markaz raqamlari orqali barcha bank xizmatlari to‘g‘risida batafsil ma'lumot olishingiz mumkin. Bu esa sizni nafaqat har bir bankka borib vaqtingizni ketkazishdan saqlaydi, balki bankka bormasdan ham kredit olishingiz, omonat qo‘yishingiz yoki boshqa bank xizmatlaridan foydalanishingizga yordam berishi mumkin.
3. Ish tartibini aniqlash
Bankka borishdan avval bankning ish tartibi bilan albatta tanishib chiqish lozim, aks holda iste'molchi tushlik vaqtida yoki ish vaqti tugaganda kelib o‘zining qimmatli vaqtini yo‘qotadi.
4. Operator bilan ulanish va kerakli xujjatlarni olish
Iste'molchi bankka borishidan avval shaxsini tasdiqlovchi hujjatlardan birini o‘zlari bilan olishlari shart, hamda operator bilan ulanib qo‘shimcha hujjatlar haqida ma'lumot olishlari mumkin.
Iste'molchi quyidagi huquqlarga ega:
• Iste'molchi bankka borganida bank tomonidan ko‘rsatiladigan barcha xizmatlar to‘g‘risida to‘liq va to‘g‘ri ma'lumotlar olish huquqiga ega.
• Bank bilan tuziladigan shartnomalar matni iste'molchilar tanloviga ko‘ra davlat yoki rus tilida tuzilishi mumkin. Shunga ko‘ra, iste'molchi o‘ziga matni qulay tilda tuzilgan shartnomani olishga haqli.
• Har bir iste'molchi bank xizmatlarini ko‘rsatish to‘g‘risidagi shartnomani (kredit, depozit, lizing, bank kartalari va boshqalar bo‘yicha) imzo qo‘ymasdan turib o‘zi bilan tanishib chiqishi uchun olib ketishga haqli. Bu esa ularga tuziladigan shartnoma yuzasidan bemalol oilaviy qaror qilishlariga yordam beradi.
• Bundan tashqari iste'molchi bank xizmatlari to‘g‘risida lo‘nda, oddiy va ravon tilda bayon etilgan ma'lumotlarni davlat yoki rus tillarida olish huquqiga ega.

Последнее обновление:  17 июн 2020 16:02
В сегодняшнем быстро развивающемся банковском и финансовом секторе дальнейшее повышение уровня финансовой и правовой грамотности населения позволит им разумно использовать имеющиеся возможности.
Прежде всего, потребители должны знать, что они имеют право свободно выбирать банк и банковские услуги. Однако прежде чем идти в банк, каждому потребителю полезно знать следующее:
1. Определить цель
Для начала нужно точно знать, для чего вы идете в банк.
2. Определить, сравнить и проанализировать банковские услуги
59Этот этап поможет вам сэкономить время. Например, если вы хотите пойти в банк, чтобы взять кредит или внести депозит, вы можете удаленно зайти на сайт каждого банка в интернете и выбрать наиболее подходящий банк, проанализировав процентные ставки и условия.
Вы также можете получить подробную информацию обо всех банковских услугах через номера Call-центра, размещенные на сайте банка.
Это не только сэкономит ваше время на посещение каждого банка, но и поможет вам получить кредит, внести депозит или воспользоваться другими банковскими услугами, не обращаясь в банк.
3. Определить порядок работы
Прежде чем идти в банк, необходимо обязательно ознакомиться с рабочим порядком банка, иначе потребитель придет в обеденное время или когда рабочее время закончится и потеряет свое драгоценное время.
4. Связаться с оператором и получить необходимые документы
Прежде чем обратиться в банк, потребитель должен обязательно взять с собой один из документов, подтверждающих его личность, а также связаться с оператором и получить информацию о дополнительных документах.
Потребитель имеет следующие права:
• Потребитель имеет право на получение полной и достоверной информации обо всех услугах, предоставляемых банком, когда он обращается в банк.
• Текст договоров с банком может быть составлен на государственном или русском языке по выбору потребителей. Поэтому потребитель имеет право получить текст договора на удобном для него языке.
• Каждый потребитель имеет право не подписывая договор на оказание банковских услуг (по кредиту, депозиту, лизингу, банковским картам и др.) забрать его, чтобы ознакомиться самому. Это дает им возможность принять комфортное семейное решение о заключении контракта.
• Кроме того, потребитель может получить информацию о банковских услугах, написанную лаконично и просто на государственном или русском языках.