Сизнинг бизнесингиз учун энг мос бўлган банкни қандай танлаш мумкин?
Эҳтимол, биз банкдан истаган биринчи нарса унинг ишончлилиги. Ахир, ҳар бир мижоз ўз маблағлари бутунлай хавфсизликда бўлишини истайди. Шунинг учун, аввало, сиз танлаган банк, ўз фаолиятини амалга ошириш учун лицензияга эгалигига ишонч ҳосил қилинг. Лицензиясиз, банк ўз хизматларини кўрсатиш ҳуқуқига эга эмас.
Бундан ташқари, интернетда, банклар тўғрисида мижозларнинг изохларини кўриб чиқишингиз ёки сиз танламоқчи бўлган банк хизматларидан фойдаланганлиги мумкин бўлган қўшни ёки қариндошларингиздан сўрашингиз мумкин.
02uz
Ҳисоб рақамини очиш ва операциялар бўйича комиссион тўловлар харажатлари ҳар бир банкда сезиларли даражада фарқ қилиши мумкин ва дастлабки босқичда энг кўп фойда олиш учун, сиз, энг паст нархларга эга бўлган банкни танлашингиз керак - бу пулни тежаш ва уни бизнесни ривожлантириш учун йўналтиришга ёрдам беради.
03uz
Банк хизматларининг сифати муҳим аҳамиятга эга, чунки сифатсиз хизматлар тадбиркорларнинг банкка ортиқча қатнаши учун вақт сарфлашига ва улар фаолиятининг самарадорлиги билан боғлиқ муаммоларга олиб келади.
Яхши банк - масофадан туриб ҳал қилиниши мумкин бўлган кичик саволлар бўйича мижозни банкка келишига мажбур қилмайдиган банкдир. Бундай ҳолда, ҳисобингизни дистанцион бошқариш, яъни, ҳисоб рақамингиз бўйича операцияларни масофадан туриб ёки "банк-мижоз" технологияси орқали бошқариш имкониятини кўриб чиқишингиз керак.
04uz
Банк танлашда, унинг ўрнашган жойини ҳам ҳисобга олиш керак. Чунки, агар сиз, бирон-бир сабабга кўра банкка тез-тез қатнашингизга тўғри келадиган бўлса, шаҳарнинг бошқа четида жойлашган энг кам хизмат хаққига эга бўлган банкка боришдан кўра, сизга яқин жойлашган банкнинг хизматлари учун бир икки фоизга кўпроқ хизмат ҳақи тўлаш осон ва фойдалироқ бўлиши мумкин.
05uz
Сизнинг бизнесингизга хизмат кўрсатувчи банкни танлашда, бизнесингиз фаолиятини енгиллаштирадиган ва соддалаштирадиган қўшимча имтиёзлар ва имкониятлар бўйича қизиқиб кўринг. Айниқса янги тадбиркорлар учун маслаҳатлар бериш ва актуал маълумотларни тақдим этиш имкониятлари борми ёки йўқми.
Банк, тадбиркорлик фаолияти учун кредитлар бериши ёки йўқлигини билиб олинг. Агар ҳозирда, банкдан қарз олиш режангиз бўлмаса ҳам, келажакда бизнесингизни кенгайтириш (янги бино қуриш, ускуналар ва технологиялар сотиб олиш, ва ҳоказо) учун қўшимча маблағлар керак бўлиши мумкин. Одатда, сизга хизмат кўрсатаётган банкдан кредит олиш фойдалироқ.

Последнее обновление:  17 июн 2020 09:13
Наверное, самоё первое что мы хотим от банка – это его надёжность. Ведь каждый клиент хочет, чтобы его средства были в полной сохранности. Поэтому первым делом удостоверьтесь, имеет ли выбранный вами банк лицензию на осуществление своей деятельности. Без лицензии, банк не имеет права предоставлять банковские услуги.
Вы также можете прочитать в интернете отзывы людей о банках, у которых они пользовались услугами или можете расспрашивать близких или соседей, которые могли столкнуться с банком, который вы собираетесь выбрать.
Размер платы за услуги и комиссионных, уплаченных за банковские услуги может существенно отличаться в разных банках, и чтобы извлечь наибольшую выгоду на начальном этапе вам необходимо выбрать банк с наименьшими ценами - это поможет вам сэкономить средства и направить их на развитие бизнеса.
Качество банковского обслуживания является важным, так как плохой сервис влечет за собой ненужную трату времени предпринимателя на поездки в банк и проблемы с эффективностью своей деятельности.
Хороший банк – это тот, который не заставляет клиента каждый раз приезжать в банк по вопросам, которые можно решить дистанционно. В данном случае вам необходимо рассмотреть возможности дистанционного управления вашего счета, то есть можете ли вы управлять операциями по расчетному счету удаленно или через технологию «банк-клиент».
04
При выборе банка также стоит принимать во внимание его местоположение, так как если вам предстоит часто посещать банк по тем или иным причинам, то вам может легче и выгодней заплатить за услугу на пару процентов больше чем ездить в другой конец города в банк у которого самый низкий процент обслуживания.
05
Выбирая банк для обслуживания вашего бизнеса, поинтересуйтесь дополнительными льготами и возможностями облегчающие и упрощающие ведение бизнеса. Имеется ли возможность консультирования и получения актуальной информации, особенно для начинающих предпринимателей.
Узнайте выдает ли банк кредиты на предпринимательскую деятельность. Даже если сейчас вы не планируете брать у банка заемные средства, возможно, в будущем вам понадобятся дополнительные средства для расширения вашего бизнеса (строительство нового здания, покупка техники и технологий и т.д.). Обычно выгодно брать кредит в том же банке, который вас обслуживает.