Охирги янгиланиш:  28 Фев 2025 14:32
Ёрдамчи-агент – маҳалладаги ҳар бир хонадонни яхши биладиган, аҳоли орасида банк хизматларини оммалаштириш, молиявий саводхонликни ошириш, аҳоли ва тадбиркорлик субъектларини банк хизматларига қизиқтириш орқали тадбиркорлик фаолиятини бошлаш ва кенгайтириш бўйича маҳалла банкирига кўмаклашувчи жисмоний шахсдир.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев раҳбарлигида 2024 йил 16 декабрь куни банклар томонидан маҳаллаларда аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромадли қилиш бўйича 2025 йилда амалга ошириладиган ишлар юзасидан ўтказилган йиғилишида махаллаларда ёрдамчи-агентлар фаолияти тизими жорий этилди. Ушбу фаолиятни жорий қилишдан асосий мақсад ҳудудларда банк хизматлари оммабоплигини ошириш билан бирга аҳолининг молиявий фаровонлигини яхшилашдан иборат.
Ёрдамчи-агентлар аҳолини банк хизматларига қизиқтириш  ва бизнес лойиҳа таклифларини топиш ишларига маҳалла банкирларига яқиндан кўмаклашадилар ҳамда Марказий банкнинг молиявий оммабопликни ривожлантириш дастурларини амалга оширишга жалб қилинадилар.
Агентлар фақат ўз хизмат вазифалари доирасида ҳаракат қилишлари лозим.
Ёрдамчи-агентларни танлаш механизми
Тижорат банклари маҳалла банкирига кўмаклашувчи ёрдамчи-агентларни маҳалла раиси тавсияси билан ўзларига бириктирилган маҳаллаларда хонадонларни яхши биладиган аҳоли орасидан ёллайдилар.  Ёрдамчи-агентни шартнома асосида ёллашда қуйидаги мезонлар эътиборга олиниши тавсия этилади:
-  маҳаллада ҳурмат, яхши обрў-эътиборга эга;
-  саломатлиги яхши;
-  судланмаган ва диний жамоаларга жалб қилинмаган;
-  ўз ғояларини илгари суришда фаол;
-  ғайратли ва натижа кўрсатишда ҳаракатчан;
-  киришувчанлик ва кучли коммуникация кўникмаларига эга;
-  рақамли алоқа воситалари (телефон, планшет, компьютер) билан ишлаш кўникмаларига эга бўлган эркак ва аёллар.

Кто является помощником-агентом в махаллях?
Помощник-агент - физическое лицо, хорошо знающее каждое домохозяйство в махалле, оказывающее содействие махаллинскому банкиру в начале и расширении предпринимательской деятельности путем популяризации банковских услуг среди населения, повышения финансовой грамотности, привлечения населения и субъектов предпринимательства к банковским услугам.
На совещании, проведенном под руководством Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева 16 декабря 2024 года по вопросам работы, которая будет осуществляться банками в 2025 году для обеспечения занятости и повышения доходов населения, была внедрена система деятельности помощников-агентов в махаллях. Основной целью внедрения данной деятельности является повышение финансового благосостояния населения наряду с повышением доступности банковских услуг в регионах.
Помощники-агенты оказывают содействие махаллинским банкирам в работе по привлечению населения к банковским услугам и поиску предложений по бизнес-проектам, а также привлекаются к реализации программ Центрального банка по развитию финансовой доступности.
Агенты должны действовать только в рамках своих служебных обязанностей.
Механизм отбора агентов-помощников
Коммерческие банки нанимают помощников-агентов для содействия махаллинскому банкиру по рекомендации председателя махалли из числа населения, хорошо знакомого с домохозяйствами в закрепленных за ними махаллях. При найме помощника-агента на договорной основе рекомендуется учитывать следующие критерии:
- пользуется уважением и хорошей репутацией в махалле;
- имеет хорошее здоровье;
- не осужден и не вовлечен в религиозные общины;
- активно продвигающий свои идеи;
- энергичный и мобильный в достижении результатов;
- обладающий сильными коммуникативными навыками;
- мужчины и женщины, владеющие навыками работы с цифровыми средствами связи (телефон, планшет, компьютер).