Охирги янгиланиш:  1 Июн 2020 17:13
Тўлов баланси – маълум бир вақт мобайнида (чорак, ярим йил, бир йил ва ҳ.к.) бир мамлакат ва унда рўйхатдан ўтган корхоналар, жисмоний шахслар ва давлат идораларининг бошқа мамлакатлардаги корхоналар, жисмоний шахслар ва давлат идоралари билан амалга оширган барча иқтисодий операцияларини ўзида акс эттирувчи статистик ҳисоботдир.
Масалан, товар ва хизматларни экспорт ёки импорт қилиш, бошқа бир давлатга кредит бериш ёки жалб этиш, кредит бўйича тўловларни амалга ошириш, халқаро пул ўтказмалари, қимматли қоғозлар бўйича халқаро савдолар ва бошқалар шулар жумласидандир. Ушбу ҳисобот мамлакат ташқи иқтисодий ҳолатини таҳлил қилиш ва унга оид пул-кредит, валюта сиёсати каби макроиқтисодий сиёсатни амалга ошириш учун муҳим статистик асос вазифасини ўтайди.
Халқаро валюта жамғармасининг таснифига биноан, тўлов баланси жорий операциялар ҳисоби, капитал билан боғлиқ операциялар ҳисоби, молиявий операциялар ҳисоби ҳамда соф хатолар ва йўқотишлар каби таркибий қисмлардан иборат.
Товарлар ва хизматлар экспорти ва импорти, бир мамлакатнинг хорижда ишловчи ҳамда ўша давлатда ишловчи чет эллик ишчиларнинг даромадлари ва харажатлари, бир мамлакатнинг ташқи активлари ва мажбуриятлари бўйича қўлга киритган ёки тўлаб бериши лозим бўлган даромадлари, шунингдек, халқаро пул ўтказмалари, грантлар ва инсонпарварлик ёрдамлари ва бошқа операциялар тўлов балансининг жорий операциялар ҳисобида акс этади.
Бундан ташқари, бир мамлакатдаги корхонанинг бошқа бир мамлакат корхонасига катта миқдорда бағараз молиявий ресурс тақдим этиши ёки ихтиёрий равишда қарзидан воз кечиши каби капитал трансфертлари ҳамда ер, табиий ресурслар, шартномалар, маркетинг ишланмалари каби ишлаб чиқарилмаган номолиявий активлар савдолари тўлов балансининг капитал билан боғлиқ операциялар ҳисобида жамланади.
Шунингдек, мамлакатлар ўртасидаги активлар ва мажбуриятлар билан боғлиқ операциялар тўлов балансининг молиявий операциялар ҳисобида юритилади. Молиявий ҳисоб тўғридан тўғри инвестициялар, портфел инвестициялар, молиявий деривативлар (своп, опцион ва ҳ.к.), бошқа инвестициялар (валюта ва депозитлар, савдо кредитлари ҳамда аванслари ва бошқалар) ва резерв активларидан иборат.
Назарий жиҳатдан, жорий ҳамда капитал билан боғлиқ операциялар ҳисоблари сальдоси йиғиндиси молиявий ҳисобнинг сальдосига тенг бўлиши лозим. Аммо, амалиётда ҳисобот шаклланишида фойдаланиладиган маълумотлар турли манбалардан олиниши, актив ва мажбуриятлар қийматининг ўзгариши ва бошқа ўзгаришлар тўлов баланси қисмларининг номутаносиблигига олиб келади. Ушбу номутаносибликлар тўлов балансида соф хатолар ва йўқотишлар сифатида кўрсатилади.
Марказий банк тақдим этган “Ўзбекистон Республикаси тўлов баланси, халқаро инвестицион позицияси ва ташқи қарзи” нашрига кўра, 2019 йилнинг 9 ойи якунлари бўйича жорий операциялар ҳисобининг дефицити ўтган йилнинг мос даврига нисбатан деярли икки мартага қисқарган бўлиб, 1,4 млрд. АҚШ долларини ташкил этди. Дефицитнинг қисқариши экспортнинг ўсиш суръатлари импортникига нисбатан юқорироқ бўлгани билан изоҳланади.
Жорий операциялар ҳамда капитал билан боғлиқ операциялар ҳисобларидаги дефицитлар молиявий операциялар ҳисоби эвазига молиялаштирилади. Масалан, жорий операциялар ҳисоби дефицитининг асосий манбаларидан бири бўлган савдо баланси дефицити (импорт ҳажмининг экспорт ҳажмидан ортиқлиги) асосан молиявий операциялар ҳисобидаги инвестициялар ва қарзлар эвазига қопланади.
Ўзбекистон мисолида кўрадиган бўлсак, Марказий банк маълумотига кўра, 2019 йилнинг 9 ойи давомида амалга оширилган товарлар импортнинг катта қисмини (32%) машиналар, ускуналар ҳамда механизмлар ташкил қилмоқда. Ушбу маҳсулотлар учун тўловлар асосан молиявий ҳисобдаги жалб қилинаётган инвестициялар ҳамда ташқи қарзлар эвазига молиялаштирилди.
Жаҳон тажрибасида тўлов баланси ҳисоботи асосан Марказий банк ёки Статистика қўмитаси (Статистик идора) томонидан шакллантирилади ва ҳар чоракда фойдаланувчиларга тақдим қилинади.
Ўзбекистон Республикаси Марказий банки 2018 йилдан бошлаб тўлов баланси бўйича статистик ҳисоботни Халқаро валюта фондининг Тўлов баланси ва халқаро инвестицион позиция бўйича қўлланмасининг олтинчи нашрига асосан шакллантиради ва Кенгайтирилган маълумотларни тарқатишнинг умумий тизимида ўрнатилган муддатларда таҳлилий кўринишдаги нашр билан биргаликда жамоатчилик учун тақдим қилади

Последнее обновление:  8 июн 2020 18:39
Платежный баланс – это статистический отчёт, отражающий все экономические операции, которые физические лица, компании и государственные органы страны совершают с физическими лицами, компаниями и государственными органами зарубежных стран за определенный период времени (квартал, полугодие, год и т.д.).
К примеру, экспорт или импорт товаров и услуг, предоставление либо привлечение займов и кредитов, а также их погашение, международные денежные переводы, международная торговля ценными бумагами и другие операции трансграничного характера. Этот отчет служит важной статистической основой для анализа внешнеэкономического состояния страны, а также для реализации денежно-кредитной и валютной политики.
В соответствии с классификацией Международного валютного фонда, платежный баланс состоит из следующих разделов: счет текущих операций, счет операций с капиталом, финансовый счет, а также чистые ошибки и пропуски.
Экспорт и импорт товаров и услуг, доходы и расходы работников одной страны, работающих за границей, и иностранных работников, работающих в этой стране, доходы, подлежащие выплате или получению по зарубежным активам и обязательствам страны, а также международные денежные переводы, гранты, гуманитарная помощь и другие операции отражаются на счете текущих операций платежного баланса.
Капитальные трансферты, такие как представление безвозмездных финансовых ресурсов в крупных размерах, или прощение долга предприятием страны зарубежному предприятию, а также операции с непроизведёнными нефинансовыми активами, такими как природные ресурсы, контракты, маркетинговые разработки, отражаются на счетах операций с капиталом платежного баланса.
Кроме того, международные операции с активами и обязательствами между государствами отражаются в финансовом счете платежного баланса. Финансовый счёт включает в себя прямые инвестиции, портфельные инвестиции, производные финансовые инструменты (свопы, опционы и т.д.), прочие инвестиции (валюта и депозиты, торговые кредиты и авансы и т.д.) и резервные активы.
Теоретически, сумма сальдо счета текущих операций и операций с капиталом должна равняться сальдо финансового счета. Однако на практике в связи с тем, что данные используемые в отчетности получаются из различных источников, либо происходят изменения в стоимости активов и обязательств и другие изменения, возникает несбалансированность в счетах платежного баланса. Эти несоответствия отражаются как чистые ошибки и пропуски.
Согласно публикации Центрального банка «Платежный баланс, международная инвестиционная позиция и внешний долг Республики Узбекистан», дефицит счета текущих операций за 9 месяцев 2019 года, уменьшившись вдвое по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составил 1,4 миллиарда долларов. При этом, сокращение дефицита связано с превышением темпов роста экспорта над импортом.
Дефициты счета текущих операций и операций с капиталом покрываются за счёт операций финансового счета. Например, торговый дефицит (превышение импорта над экспортом), который является одним из основных источников дефицита текущего счета, в значительной степени компенсируется за счет инвестиций и займов.
Если рассматривать на примере Узбекистана, наибольшую долю импорта (32%) за 9 месяцев 2019 года составили машины, оборудование и механизмы. Платежи за эти товары в основном финансировались за счет привлеченных инвестиций и внешнего долга, отражаемых в финансовом счете.
В мировой практике, платежный баланс составляется и ежеквартально представляется общественности, преимущественно Центральным банком, или Комитетом по статистике (Статистическим органом).
Центральный банк Республики Узбекистан начиная с 2018 года составляет статистические данные платёжного баланса согласно шестому изданию Руководства по платежному балансу и международной инвестиционной позиции Международного валютного фонда, и представляет общественности вместе с аналитической публикацией в Расширенной общей системе распространения данных в установленные сроки.