Oxirgi yangilanish:  18 Iyun 2020 10:21
Agar bank xizmati iste'molchisi sifatida huquqlaringizni buzilgan deb hisoblasangiz, unda siz O‘zbekiston Respublikasining «Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari to‘g‘risida»gi 2017 yil 11 sentyabrdagi O‘RQ-445-sonli Qonunining 5-moddasiga muvofiq quyidagi shakl va turlarda murojaatlaringizni amalga oshirishingiz mumkin:
06oz
Yozma murojaatda:
• Sizning (murojaatchining) familiyasi (ismi, otasining ismi), uning yashash joyi to‘g‘risidagi ma'lumotlar ko‘rsatilgan bo‘lishi kerak;
• Murojaatingizda davlat organining, tashkilotning aniq nomi, murojaat yuborilayotgan mansabdor shaxsning lavozimi va (yoki) familiyasi (ismi, otasining ismi) ko‘rsatilgan, shuningdek;
• Murojaatning mohiyati bayon etilgan bo‘lishi kerak;
• Murojaatlarda murojaat etuvchilarning elektron pochta manzili, aloqa telefonlari va faks raqamlari ko‘rsatilishi mumkin;
• Murojaatlar davlat tilida va boshqa tillarda berilishi mumkin;
• Yozma murojaat, murojaat etuvchi jismoniy shaxsning imzosi bilan tasdiqlangan bo‘lishi lozim;
• Murojaat etuvchilarning vakillari orqali berilgan murojaatlarga ularning vakolatlarini tasdiqlovchi hujjatlar ilova qilinadi.
170
Og‘zaki murojaat bevosita tegishli kredit yoki to‘lov tashkilotining ishonch telefoniga qo‘ng‘iroq qilish orqali amalga oshiriladi. Bunda sizning murojaatingiz ro‘yxatga olinadi va siz ushbu ro‘yxat raqamini bilishga xaqlisiz.
Elektron murojaatni siz kredit yoki to‘lov tashkilotlariga ularning rasmiy veb-sayti orqali yo‘llashingiz mumkin.
07oz
Eslatma! Barcha murojaatlar O‘zbekiston Respublikasining «Banklar va bank faoliyati to‘g‘risida» gi 2019 yil 5 noyabrdagi O‘RQ-580-sonli Qonunga ko‘ra o‘n besh kun ichida, qo‘shimcha o‘rganish va (yoki) tekshirish, qo‘shimcha hujjatlarni so‘rab olish talab etilganda esa, bir oygacha bo‘lgan muddatda ko‘rib chiqiladi.

Последнее обновление:  18 июн 2020 10:21
Если вы считаете, что ваши права как потребителя банковских услуг нарушены, то в соответствии со статьей 5 Закона Республики Узбекистан «Об обращениях физических и юридических лиц» от 11 сентября 2017 года № ЗРУ-445, вы можете обратиться в следующих формах и видах:
image001
В письменном обращении:
• Фамилия (фамилия, имя, отчество заявителя), местопроживание должны быть указаны.
• в вашем заявлении указывается точное наименование государственного органа, организации, в которую направляется заявление, а также должность должностного лица и (или) фамилия (имя, отчество), при этом в заявлении должна быть разъяснена суть обращения.
• Заявители могут указать свои адреса электронной почты, контактные телефоны и номера факсов.
• Обращения могут подаваться как на государственном языке, так и на других языках.
• Письменное обращение должно быть подтверждено подписью физического лица-заявителя.
• К обращениям, поданным через представителей заявителей, прилагаются документы, подтверждающие их полномочия.
170
Устное обращение производится непосредственно по телефону доверия соответствующей кредитной или платёжной организации. Ваша заявка будет зарегистрирована и вы имеете право узнать номер регистрации заявки.
Вы можете направить электронное обращение в кредитную или платёжную организацию через их официальный веб-сайт.
09ru
Внимание!  Все обращения будут рассмотрены в течение пятнадцати дней в соответствии с Законом Республики Узбекистан « О банках и банковской деятельности » от 5 ноября 2019 года ЗРУ-580, а в случае запроса на дополнительное изучение и (или) проверку или дополнительные документы, будут рассмотрены в срок до одного месяца.