Omonat – bu pul mablag‘larini bankka ma'lum bir muddatga foizlarga yoki foizsiz joylashtirish.
• talab qilib olinguncha omonatlar. Ularda pul mablag‘lari uchun qat'iy bir cheklangan muddat mavjud emas va omonatchi istalgan vaqtda o‘z mablag‘larini olishi mumkin. Amaliyotda, talab qilib olinguncha omonatlarning foiz stavkalari boshqa omonat turlarining foiz stavkalariga qaraganda pastroq yoki bo‘lmasa foizsiz bo‘ladi;
• 01
• muddatli omonat (ma'lum bir muddat uchun omonatlar - 3, 6, 9 oylik, yillik yoki undan ko‘p). Bunday holda, omonat summasi bank va Siz o‘rtangizda tuzilgan shartnomada ko‘rsatilgan muddat tugagandan so‘ng qaytariladi. Hisoblangan foizlar omonat muddati davrida (har oyda, har chorakda va h.k.) yoki muddat tugagandan so‘ng ham to‘lanishi mumkin;
• jamg‘arma omonatlar – ushbu omonat turining o‘ziga xos tomoni pul mablag‘larini ma'lum maqsad uchun (o‘qish, mashina, kvartira sotib olish va h.k.) to‘plash va sarflashdir. Omonat ma'lum bir muddatga (odatda uzoq muddatga) qo‘yiladi va uni to‘ldirish imkoniyati mavjud bo‘ladi, bu esa hamma omonat turlarida ham mavjud emas.
Moliyaviy aktiv sifatida omonatning afzalligi nimada?
Muddatli va jamg‘arma omonatlar – nafaqat tejash, balki jamg‘armalarni ko‘paytirishning ishonchli usulidir. Siz bankka ma'lum miqdordagi pulni topshirasiz, bank esa Sizga mablag‘lar saqlangan muddati uchun foizlar to‘laydi.
Masalan, agar yillik 14% inflyatsiya darajasi holatida mablag‘laringizni yillik 18% stavkasida bank omonatiga qo‘ysangiz, Siz o‘z pul mablag‘laringizni nafaqat inflyatsiyadan himoyalaysiz, balki 4% daromad olasiz. Yana bir muhim omil - bu omonatlarning davlat kafolati ostida himoyalanishi.
Eslab qoling! Bankning litsenziyasi chaqirib olingan taqdirda, davlat tomonidan fuqarolarning bankka qo‘ygan omonatlari ularning hajmi va valyutasidan qat'iy nazar to‘liq hajmda qaytarib berilishi kafolatlanadi.
Omonatlar muddati (muddatlilik) nimani anglatadi?
Omonat muddati – bu omonatchi va bank o‘rtasida tuzilgan shartnomada Sizning pul mablag‘laringizni bankda saqlashning belgilangan muddati. Omonat muddati tugagandan so‘ng, bank pul mablag‘larni omonatchiga qaytarishi shart.
Muhim!!! Omonatni muddatidan oldin olganda to‘langan foizlar qaytariladi. Har bir bankda omonatlarni muddatidan oldin olish bo‘yicha o‘z shartlari mavjud va ular bank va Sizning o‘rtangizda tuzilgan shartnomada ko‘rsatiladi
Omonat bo‘yicha foizlar nima degani?
Bu bank tomonidan Sizning mablag‘laringiz ishlatilganligi uchun to‘lanadigan pul miqdori. Hisob kitoblarni soddalashtirish uchun yillik foiz stavkasi tushunchasi qo‘llaniladi, ya'ni bank yil davomida omonatchining pulidan foydalanganligi uchun unga berishi lozim bo‘lgan foyda. Omonatingizning miqdori va oydagi kunlar soniga qarab hisoblanadigan foizlar o‘zgaradi.
Foiz hisoblashning qaysi usuli foydaliroq?
Foiz stavkalarning quyidagi turlari mavjud:
Oddiy foiz stavkasi (nominal foiz stavkasi deb ham ataladi)
Oddiy foizlar – bu omonat miqdoriga asoslangan foizlar.
Misol uchun, Siz 2 yillik muddatga yillik 18% stavkasida oddiy foizlarda hisoblash sharti bilan 1 mln. so‘m miqdorda omonat ochdingiz:
• Bir yildan so‘ng Sizda 1 180 000 so‘m pul bo‘ladi
• Omonat muddati tugaganda jami mablag‘ 1 360 000 so‘mni tashkil etadi, ya'ni foizlar faqat 1 mln. so‘m uchun hisoblanadi.
Omonat bo‘yicha foizlar (daromad) quyidagi formula asosida hisoblanadi:
(omonat summasi / 100%) * foiz stavkasi * omonat muddati (oylar soni) /12
21
Murakkab foiz stavkasi (kapitalizatsiya)
Foizlarni kapitalizatsiya qilish belgilangan davrlarda (oylik, choraklik, yillik) xisoblangan foizlarni omonatning asosiy summasiga qo‘shish demakdir.
Misol uchun, Siz 2 yillik muddatga yillik 18% stavkasida murakkab foizlarda (yillik kapitalizatsiya) hisoblash sharti bilan 1 mln. so‘m miqdorda omonat ochdingiz:
• Ikkinchi yil tugashi bilan Siz 1 392 400 so‘mni olasiz, chunki ikkinchi yilda  18% boshlang‘ich 1 mln. so‘m uchun emas, balki 1 180 000 so‘mga nisbatan qo‘llaniladi
Omonat summasi * (1+ omonat bo‘yicha foiz stavkasi/100%) Omonat muddati (oylar soni)/12 - omonat miqdori
17
Bankning rasmiy veb-sayti yoki mobil ilovasidagi Depozit kalkulyatoridan foydalanib, shuningdek bank xodimiga murojat qilib Siz omonatning miqdori, muddati va foizlarni hisoblash usuliga qarab undan keladigan taxminiy foydani aniqlashingiz mumkin.
Muxim! Banklar omonat shartnomasi muddati tugagunga qadar omonat foiz stavkasini va foizlarni hisoblash usulini o‘zgartirish huquqiga ega emas.
Omonatni kim boshqarishi mumkin?
Omonat egasi. Siz o‘z omonatingizni tasarruf etish huquqini shartnomada ko‘rsatilgan uchinchi shaxsga berishingiz mumkin. Bunday ishonchnoma notariusda rasmiylashtiriladi.

Последнее обновление:  6 мар 2025 17:08
Вклад - это размещение денежных средств в банк на определенный срок (срочность) под проценты либо без них.
Какие виды вкладов существуют?
В Узбекистане наиболее распространенными видами вкладов являются:
• вклады до востребования. Они не имеют строго оговоренного срока хранения денежных средств и вкладчик в любое время может получить доступ к своим средствам. На практике, процентные ставки по вкладам до востребования ниже, чем у остальных видов вкладов, или вообще отсутствуют.
• 01
• срочные вклады (вклады на определенный срок - 3, 6, 9 месяцев, год и более). В данном случае сумма вклада будет возвращена после истечения срока, указанного в договоре, заключенном между банком и Вами. Начисленные проценты могут быть выплачены как в течение срока вклада (ежемесячно, ежеквартально и т.д.), так и по его истечению.
• сберегательные вклады – особенностью данного вида вклада является накопление и расходование денежных средств на определенную цель (оплата обучения, покупка машины, квартиры и др.). Вклад размещается на определенный срок (обычно длительный) и имеет возможность пополнения, что предусмотрено условиями не всех вкладов.
В чем преимущество вклада как финансового актива?
Срочные и сберегательные вклады - надежный способ не только сохранить, но и приумножить сбережения. Вы передаете некоторую сумму в банк, а банк выплачивает Вам проценты за то время, пока ваши средства хранятся у него.
Например, если разместить средства во вкладе в банке по процентной ставке 18% годовых при годовой инфляции в 14%, то помимо защиты денежных средств от инфляции, Вы получаете доход в 4%. Еще одним немаловажным фактором является государственная гарантия сохранности вкладов.
Что означает срок (срочность) вкладов?
Срочность вклада – это установление в договоре, составленном между вкладчиком и банком, определенного срока хранения ваших денежных средств в банке. После завершения срока вклада банк обязан вернуть денежные средства вкладчику.
Важно!!! Досрочное изъятие вклада предусматривает взимание начисленных процентов. У каждого банка свои условия досрочного изъятия, которые прописываются в договоре между банком и Вами.
Что такое процент по вкладам?
Это сумма денег, которую банк платит Вам за пользование вашими денежными средствами. Для простоты расчётов используется понятие годовых процентных ставок, то есть прибыль, которую банк обязуется выплатить вкладчику после использования его денег в течение года. В зависимости от суммы вашего вклада и количества дней в месяце, начисленные проценты могут варьироваться.
Какой вид процентного начисления выгоднее?
Существуют следующие виды процентных ставок:
Простая процентная ставка (также известная как номинальная)
Простые проценты - это проценты, основанные на сумме вклада.
Например, Вы открыли вклад в размере 1 млн. сум по простой процентной ставке 18% годовых на 2 года:
• через год у Вас будет 1 180 000 сум
• по истечению срока общая сумма составит 1 360 000 сум, то есть проценты начисляются только на 1 млн. сум.
Проценты (прибыль) по вкладу высчитываются по следующей формуле:
(сумма вклада / 100%) * процентная ставка * период вклада (кол-во месяцев)/12
22
Сложная процентная ставка (капитализация)
Капитализация процентов предусматривает присоединение начисленных процентов к основной сумме вклада с определенной периодичностью (ежемесячно, ежеквартально, ежегодно).
Например, Вы открыли вклад на 1 млн. сум на условиях начисления сложных процентов (годовая капитализация) в размере 18% годовых на 2 года:
• через год у Вас будет 1 180 000 сум
• по истечению второго года Вы получите 1 392 400 сум, поскольку 18% будет применяться к 1 180 000 сум, а не к первоначальной сумме 1 млн. сум.
Сумма вклада * (1+ процентная ставка по вкладу/100%) период вклада (кол-во месяцев)/12 - сумма вклада
23
Посчитать примерную прибыль от размещения вклада в зависимости от суммы, срока размещения вклада и способа начисления процентов можно с помощью Депозитного калькулятора, на веб-сайте или в мобильном приложении банка, а также обратившись к банковскому работнику.
Важно! Банки не имеют права менять процентные ставки и способ начисления дохода до момента истечения срока договора вклада.
Кто может распоряжаться вкладом?
Владелец вклада. Вы также можете передать право распоряжаться своим вкладом по доверенности указанным в ней третьим лицам. Такую доверенность оформляют у нотариуса.