Oxirgi yangilanish:  10 Dek 2024 12:33
“Frod” tushunchasi inglizcha “fraud” (firibgarlik) so‘zidan olingan bo‘lib, axborot texnologiyalarini qo‘llagan holda sodir etiladigan firibgarlik harakatlarini anglatadi.
Antifrod tizimi deganda esa bank kartalari va hisobvaraqlari, mobil ilovalar akkauntlari hamda elektron hamyonlar yordamida to‘lovlarni amalga oshirishda sodir etiladigan firibgarlikni oldini olishga qaratilgan jarayonlar yig‘indisi tushuniladi.
Bugungi kunda Markaziy bank, to‘lov tizimi operatorlari, tijorat banklari hamda to‘lov tashkilotlari tomonidan raqamli texnologiyalar vositasida sodir etilayotgan bank kartalari bilan bog‘liq shubhali frod amaliyotlarining oldini olish bo‘yicha zarur chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Mazkur vazifalar ijrosini ta'minlash maqsadida hozirda to‘lov tizimi operatorlarida, tijorat banklari hamda to‘lov tashkilotlarida antifrod, Markaziy bankda esa markazlashgan antifrod tizimini joriy etish ishlari olib borilmoqda.
Misol uchun, bank mobil ilovalaridan foydalanishda ba'zi antifrod o‘zgarishlar kiritildi, masalan:
• bankning mobil ilovasiga begona kartani qo‘shib bo‘lmaydi;
• yangi qo‘shilgan kartadan boshqa kartaga pul o‘tkazmalarini bir soat ichida amalga oshirishning iloji yo‘qligi;
• bank ilovasidan masofadan turib foydalana olmaslik (telefon orqali so‘zlashuv paytida mobil qurilmada ilova ishlamay qoladi);
• bankning yangi mobil ilovasini xorijda ro‘yxatdan o‘tkazishning iloji yo‘qligi;
• mijoz uchun onlayn kreditlashda majburiy biometriya (hatto mijoz avval identifikasiyadan o‘tgan bo‘lsa ham)
Shuningdek, 2024 yil 1 noyabrdan 2025 yil 1 aprelga qadar amal qiladigan vaqtinchalik tartib kuchga kirdi.
Tartibga ko‘ra:
- har bir fuqaro mobil ilova orqali onlayn-kreditni rasmiylashtirishda identifikasiya (barmoq izlarini olish yoki yuzni skanerlash) dan o‘tishi shart;
fuqaro tomonidan kreditni rasmiylashtirishda uning kredit tarixi ikki marta tekshiriladi: birinchi tekshiruv ariza berishda va ikkinchisi kredit berishdan oldin amalga oshiriladi. Agar tekshirish natijasida mijozda salbiy kredit tarixi yoki qarz yukining keskin oshishi (qarz oluvchining kreditlar yoki mikroqarzlar bo‘yicha o‘rtacha oylik to‘lovlari miqdorining uning o‘rtacha oylik daromadi miqdoriga nisbati) aniqlangan bo‘lsa, agar qisqa vaqt ichida bir nechta kredit rasmiylashtirilgan bo‘lsa, kredit rad etilishi yoki qiyinroq shartlarda ajratilishi mumkin.
- agar fuqaro kredit tashkilotining mobil ilovasi orqali yangi ro‘yxatdan o‘tsa, boshqa qurilmadan oldin mavjud bo‘lgan akkauntga kirsa yoki birinchi marta onlayn kredit olsa, ushbu kredit mablag‘laridan foydalanish 48 soatga cheklanadi. Cheklov davrida fuqaro kredit tashkilotiga qo‘ng‘iroq qilib, kreditni firibgarliksiz olganligini tasdiqlashi kerak. Fuqaro buni tasdiqlamasa, qarz shartnomasi bekor qilinadi va ajratilgan pul qaytariladi.

Какова роль антифрод систем в предотвращении финансовых мошенничеств?
Понятие «фрод» происходит от английского слова «fraud» (мошенничество) и означает мошеннические действия, совершаемые с использованием информационных технологий.
Система антифрод направленна на предотвращение мошенничества при осуществлении платежей с использованием банковских карт и счетов, учетных записей мобильных приложений и электронных кошельков.
В настоящее время Центральный банк, коммерческие банки и другие финансовые организации реализуют необходимые меры по предотвращению подозрительных мошеннических операций с банковскими картами, совершаемых с использованием цифровых технологий.
В целях обеспечения выполнения этих задач в настоящее время ведутся работы по внедрению системы антифрода в коммерческих банках, у операторов платежных систем, и платежных организациях, а также централизованной антифрод системы в Центральном банке.
Например, при использовании банковских мобильных приложений внесли некоторые антифродные изменения такие как:
• невозможноcть добавления чужой карты в мобильное приложение банка;
• невозможность совершать денежные переводы на другую карту с новой добавленной карты в течение одного часа;
• невозможность получить удаленный доступ в приложение банка (во время телефонного разговора приложение в мобильном устройстве перестаёт работать)
• невозможность регистрации нового мобильного приложения банка зарубежом
• обязательная биометрия при онлайн кредитовании для клиента (даже если клиент ранее проходил идентификацию)
Так же с 1 ноября 2024 года вступил в силу временный порядок, который действует до 1 апреля 2025 года.
Согласно порядку:
- каждый гражданин при оформлении онлайн-кредита через мобильное приложение обязан пройти идентификацию (снятие отпечатков пальцев или сканирование лица);
- при оформлении кредита гражданином его кредитная история проверяется дважды: первая проверка осуществляется при подаче заявления и вторая перед выдачей кредита. Если в результате проверки установлено, что у клиента отрицательная кредитная история или резкое увеличение долговой нагрузки (соотношение размера среднемесячных платежей заемщика по кредитам или микрозаймам к размеру его среднемесячного дохода), если за короткий период времени было оформлено несколько кредитов, в кредите может быть отказано или выделено на менее выгодных условиях.
- если гражданин, проходит новую регистрацию через мобильное приложение кредитной организации, входит уже в существующий аккаунт с другого устройства или впервые получает онлайн-кредит то использование этих кредитных средств ограничиваются на 48 часов. В период ограничения гражданину необходимо позвонить в кредитную организацию и подтвердить, что он получил кредит без мошенничества. Если гражданин это не подтвердит, договор займа будет расторгнут и выделенные деньги будут возвращены.