• bank kartasi muddati tugagan (muddati o‘tgan) yoki bloklangan;
Muhim! Bankomat kartani qaytarmaganda odatda kerakli ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan chekni chiqaradi. Uni tashlab yubormang, ushbu chek bank kartangizni qaytarib olish uchun bankka murojaat qilganda foydali bo‘lishi mumkin.
Agar bankomat sizga bunday chek bermagan bo‘lsa, qayg‘urishga hojat yo‘q, cheksiz ham bank kartangizni qaytarib olishingiz mumkin.
Bunday holatlarda amalga oshirish zarur bo‘lgan harakatlar ketma-ketligi:
1. Amaliyotni bekor qilishga harakat qiling:
2. "Bekor qilish" tugmasini bosing, bir necha daqiqa kutib turing - bu vaqt davomida "texnik nosozlik" avtomatik ravishda bartaraf etilishi mumkin. Agar bankomat bank kartangizni qaytarmasa, bankomatning joylashuviga (bank ichida yoki alohida ATM punktida) qarab bank xodimiga murojaat qiling.
3. Bankomatga xizmat ko‘rsatuvchi bankka qo‘ng‘iroq qiling:
4. Bankomatning o‘zida bank nomi va bank kartangizni qaytarib olishingiz uchun nimalar qilishingiz zarurligini tushintirish uchun aloqa raqami haqida ma’lumotlar mavjud. Bankomat bank binosida joylashgan bo‘lsa, xodimlarga murojaat qiling.
Bank kartasining qaytarilmasligi haqida telefon orqali xabar bering, bank kartasi ma’lumotlarini ayting, zarur hollarda savollarga javob bering. Bank xodimi sizga bank kartasini qaytarish uchun qayerga va qanday hujjatlar bilan murojaat qilishingiz kerakligini aytadi.
Muhim! Siz bankomatni urish yoki uni ochishga harakat qilib, muammoni hal qilishga urinmang. Agar bunday harakatlar bilan bankomatga zarar yetkazsangiz, bank zararni qoplashni talab qiladi.
Xizmat ko‘rsatuvchi bank vaziyatni o‘rganib chiqib, holat bo‘yicha tushintirish olib boradi, bank kartasini bir kun ichida qaytarib beradi, yoki bank kartasiga zarar yetgan/muddati tugagan taqdirda, oldingi karta o‘rniga yangi kartani chiqaradi.

• банковская карта просрочена (закончился срок действия) или заблокирована;
Важно! При задержании карты в большинстве случаев банкоматы выдают чек, в котором указана необходимая информация. Не выбрасывайте его, он может пригодится при оформлении заявления на возврат.
Если же банкомат не выдал вам такой чек, ничего страшного - отсутствие чека не является причиной для отказа в возврате карты.
Порядок действий в данных случаях:
1. Попробуйте отменить операцию:
2. Нажмите кнопку «Отмена», подождите несколько минут - за это время устройство может «восстановить технические неполадки». Если банкомат не вернул карту, действуйте в зависимости от того, где находится банкомат.
3. Позвоните в банк, обслуживающий банкомат:
4. На самом устройстве есть информация касательно названия банка и контактный телефон, по которому вам объяснят, что делать дальше. Если банкомат находится в здании банка, обратитесь к сотрудникам.
40
Сообщите по телефону о невозврате банковской карты, назовите данные карты, а также при необходимости ответьте на вопросы. Сотрудник банка расскажет вам, куда и с какими документами вам нужно обратиться для возврата банковской карты.
Важно! Не нужно бить по банкомату или пытаться его вскрыть - так решить проблему не получится. Кроме того, если повредить устройство, банк потребует возместить ущерб.
Обслуживающий банк, изучив ситуацию, сообщит Вам о причинах, вернет банковскую карту в течении одного дня или в случае повреждений/истечений срока карты осуществит эмиссию новой карты взамен на предыдущую, у которой истек срок.